Start

Galeria

Facebook Stowarzyszenia

Kontakt

Chróścina nagrodzona analizą urbanistyczną

Z uwagi na liczne osiągnięcia Chróściny w ostatnich latach, z początkiem bieżącego roku Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi docenił starania i wytypował sołectwo do wykonania analizy zasobów kultury materialnej oraz projektu małej architektury wiejskiej przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Prace polegały między innymi na wykonaniu analizy urbanistycznej uwzględniającej istniejące zagospodarowanie terenu, waloryzację przestrzenno-krajobrazową wsi oraz opracowaniu projektu koncepcyjnego zawierającego elementy małej architektury dla wybranego terenu.

Koszty prac sfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej 2007-2013.
Przez kilka miesięcy trwały prace. Pracownicy naukowi i studenci przeprowadzali wizję lokalną, rozmowy z Liderami Wsi, sporządzali szkice, fotografowali i kreślili koncepcje przestrzenne.

5 grudnia 2013r. w pałacu w Pawłowicach Chróścinie została wręczona pełna dokumentacja.

Obszar projektowy to łąka znajdująca się w parku, prowadząca od ulicy Niemodlińskiej. Teren posiada powierzchnię około 1.3 hektara został podzielony na siedem okręgów które przeznaczone zostały dla szerokiej gamy osób w różnym wieku. Dwa są przeznaczone na miejsca do wypoczynku, posiadają altany oraz grill. Z kolei następne dwa to : plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na świeżym powietrzu. Jeden okrąg pozostawiony został jako wolna przestrzeń z kilkoma drzewami. Ostatni okrąg usytuowany jest w centralnej części terenu w którym mieści się amfiteatr w którym można organizować różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Zaprojektowano kilka miejsc parkingowych, kilka ponieważ w okolicy znajduje się już parking . Zaprojektowano ciągi piesze o szerokości 2 metrów z kostki granitowej, oraz ciągi rowerowe o szerokości 2 metrów z kostki brukowej.

Na projektowanej działce usytuowany jest tor do biegu z przeszkodami np. dla strażaków o długości 350m. Tor został zaprojektowany w kształcie węża Eskulapa. Przez środkową cześć węża przechodzi szeroki spacerniak przy którym znajdują się ławki do siedzenia. W półkolistych wnękach znajduje się skatepark, siłownia oraz plac zabaw.
W przyszłym roku z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Odnowa Wsi” Gmina Dąbrowa przeprowadzi rewitalizację naszego parku z dwoma stawami. Park będzie stanie się wspaniałym miejscem do wypoczynku i wizytówką wsi.
W planach Liderów Wsi są obok tego jeszcze dwa duże zamierzenia. Jedna z nich to właśnie wyżej opisany plac rekreacyjny dla mieszkańców. Według projektu pracy jest wiele i na długie lata. Jednakże w drugiej połowie listopada Stowarzyszenie Miłośników Chróściny w ramach programu „Razem Możemy Więcej” ogłoszonego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, złożyło wniosek na dofinansowanie (grant) w na utworzenie siłowni zewnętrznej na wspomnianym terenie objętym opisem koncepcyjnym.

Nie potrafimy przewidzieć przyszłości, ale potrafimy kłaść podwaliny. Bo przyszłość jest czymś, co się buduje.

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Fotokod

Szkoła Nauki Jazdy - DAKAR

Liceum o Profilu Strażackim

Statystyki odwiedzin strony

0783900
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Razem
99
763
3847
9422
783900
Go to top